Melding aan centraal stembureau 

Als u vermoedt dat er een telfout is gemaakt bij een stembureau of gemeentelijk stembureau bij het tellen van de stemmen, dan kunt u dit melden bij het centraal stembureau. Het gaat om meldingen van eventuele fouten in de processen-verbaal van de stembureaus en de gemeentelijk stembureaus of het digitale bestand van het gemeentelijk stembureau. Hieronder leest u wanneer u een melding kunt doen en aan welke voorwaarden de melding moet voldoen. 

Wanneer kunt u een melding doen?

Een melding aan het centraal stembureau van gemeente Hoeksche Waard kan gedaan worden tot uiterlijk dinsdag 24 maart 2026 om 10.00 uur. Meldingen die later binnenkomen worden niet in behandeling genomen. 

Op donderdag 19 maart 2026 vindt de zitting van het gemeentelijk stembureau plaats. Het gemeentelijk stembureau kan een telling van een stembureau corrigeren. Het verdient daarom aanbeveling te wachten met uw melding bij het centraal stembureau totdat de zitting van het gemeentelijk stembureau is afgerond en de resultaten van het gemeentelijk stembureau en de stembureaus met eventuele correcties zijn gepubliceerd. 

Voorwaarden melding 

Meldingen kunnen uitsluitend schriftelijk worden ingediend bij het centraal stembureau. Meldingen kunnen niet telefonisch of via sociale media gedaan worden. Een melding over mogelijke (op)telfouten moet aan een aantal voorwaarden voldoen om in behandeling genomen te worden door het centraal stembureau. 

Het gaat om de volgende voorwaarden: 

  • Meldingen moeten voor dinsdag 24 maart 2026 10:00 uur schriftelijk in het bezit zijn van het centraal stembureau.
  • Meldingen moeten schriftelijk worden ingediend bij het centraal stembureau. Dat kan met het digitaal formulier onder aan deze pagina.
  • Meldingen moeten gaan over eventuele fouten in het (op)tellen van de stemmen in het proces-verbaal of het digitale bestand met de uitkomsten van de gemeente. Dit zijn fouten die het gemeentelijk stembureau kan corrigeren.  
  • Een melding moet onderbouwd en specifiek zijn. Alleen de mededeling dat er een fout is gemaakt, is niet voldoende. De melder moet aangeven waaruit de fout concreet bestaat, over welk stembureau het gaat en wat de fout precies is. 
  • De melding moet gaan over iets dat uzelf hebt waargenomen, dus niet van horen zeggen. Bijvoorbeeld: “Ik heb op kandidaat X gestemd en kan mijn stem niet terugvinden.” Niet: “Ik heb gehoord dat in stembureau X niet correct is geteld.” Of: “Mijn buurman zegt dat hij heeft gestemd op kandidaat X en die stem is niet terug te vinden.“ 
  • In verband met het stemgeheim hoeft u geen persoonsgegevens van u zelf door te geven. 
  • Over de verwerking en afhandeling van de ontvangen meldingen doet het centraal stembureau verslag in de bijlage van het proces-verbaal. Dit proces-verbaal wordt direct na de zitting van het centraal stembureau op donderdag 26 maart om 10:00 uur gepubliceerd op de gemeentelijke website onder Verkiezingen.